Trogir

Starobylé město leží asi 22 km západně od Splitu na ostrůvku mezi pevninou a ostrovem Čiovo. Město je od pevniny a Čiova odděleno úzkými průlivy, na pevninu vede krátký kamenný most a na Čiovo zvedací most. Trogir je architektonicky velmi zajímavý, skládá se z historického jádra na ostrůvku a z nových částí, které se nacházejí na pevnině a přilehlém pobřeží ostrova Čiovo. V blízkosti Trogiru bylo vybudováno několik oblíbených turistických středisek.

Zajímavá místa

 • Pevnost Kamerlengo

  Pevnost Kamerlengo

 • Pevnost Kamerlengo

  Pevnost Kamerlengo

 • Pevnost Kamerlengo

  Pevnost Kamerlengo

 • Trogir

  Trogir

 • Pohled z pevnosti

  Pohled z pevnosti

  Katedrála sv. Vavřince

  Trojlodní románská katedrála je považována za největší chloubu města, ale také celého Chorvatska. S její stavbou začali ve 13. století v románském slohu a dokončili ji až ve století 15., mezitím už však nastoupila gotika, která se do stavby také promítla.

  Severní brána

  Této renesanční stavbě říkají také Pevninská brána a pochází z přelomu 16. a 17. století. Zdobí jí socha svatého Jana Ursiniho, patrona města. Za branou začíná moderní Trogir.

  Pevnost

  Pevnost Kamerlengo si zachovala svůj původní ráz, i když už dnes stojí osamoceně, mimo městské hradby, jak tomu bylo v 15. století. Dnes už pevnost neslouží k obraně města, ale je otevřená pro turisty. Těm se z jejího vrchního patra nabízí krásný výhled na promenádu i celé město.

  Promenáda

  Na promenádě neboli "Rivě" to opravdu žije. Večer, když zapadne slunce, začnou se místní restaurace a kavárny plnit lidmi. Míří sem na večeři, na pivo nebo na diskotéku. Podél promenády lemované palmami kotví drahé jachty.

  Dalmácie - ostrov Čiovo

  Čiovo je ostrov nacházející se ve střední Dalmácii, spojený s městem Trogir pohyblivým mostem a administrativně rozdělený mezi města Split, Trogir a Okrug. Na celkové rozloze ostrova 28 km čtverečních se nachází několik obcí: Okrug Donji, Okrug Gornji, Arbanija, Slatine, Žedno, Čiovo. Od pevniny na východu (mys Marjan) je Čiovo vzdáleno kolem 2 km; na severozápadu je s pevninou spojen pohyblivým mostem (v Trogiru). Obydlen byl již v prehistorii, a staří Římané ho nazývali Boa (Bua, Bavo). Během 15. a 16. století na něm nachází okolní obyvatelstvo útočiště při útěku před Turky. Jižní strana ostrova je značně neobydlená. Kostel Panny Marie Prizidnické s poustevnami vybudovaný roku 1546 se nachází uprostřed útesů na jihovýchodní straně ostrova. Vesnice Slatine je na splitské straně ostrova Čiovo. Arbanija je místo u moře s dominikánským klášterem sv. Kříže, založeným v 15. století. Klášterní areál má klaustar s rozlehlou zahradou, a zajímavostí je severní zeď, vybudovaná jako opevnění kvůli lepší obraně. V kostele se nachází cenné malířské dědictví z 17. století. Ve městě Čiovo, přímo nad jeskyní, která byla kdysi útočištěm poustevníků, byl vybudován františkánský klášter sv. Ante, který si zachoval vzhled ze 17. století. V klášteře se střeží koruna z pozlaceného stříbra zdobená drahokamy ze 14. století, socha sv. Magdaleny od Ivana Duknovića, a obrazy, z nichž je nejcennější obraz Jacopa Palme Mladšího ze 17. století.
  Protože je ostrov Čiovo svým způsobem prodloužení města Trogiru, nabízí množství možností pro odpočinek, rekreaci a koupání a také četné historické památky. Středomořská vegetace, souostroví s malými malebnými ostrůvky, mírné podnebí a překrásné pláže ve skrytých zálivech Váš pobyt zcela jistě učiní nezapomenutelným. Poloha Čiova v srdci Dalmácie z něj dělá ideální výchozí bod při odhalování bohatého kulturního dědictví a přírodních krás Dalmácie. Na ostrov se dostanete přes zvedací most (bez poplatku) u Trogiru. Ubytování je v rodinných vilách přímo u pláže (20 - 150 m). Pláže jsou zde oblázkové až kamenité, což zaručuje průzračnost moře. V této lokalitě se nemusíte bát, že šlápnete na mořského ježka. V okolí je řada romantických zátok s plážemi vhodnými k potápění. K návštěvě Trogiru můžete využít místní autobusové dopravy, nebo mikrobusu CK. Restaurace a obchody se nacházejí v okruhu 1 km od jednotlivých ubytovacích kapacit.
  Vítejte na tomto krásném ostrově!
  katalog zájezdů Chorvatsko 2024

  Chcete potěšit své blízké a známé?

  Neváhejte a zakupte jim poukaz na zájezdy pořádané CK Vesna Tours.

   

  Kontakt

  CK Vesna Tours

  Lidická 600
  736 01 Havířov - Šumbark
  • 00420 - 596 885 301
  • 00420 - 602 741 857
  • 00420 - 775 886 414

  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  CK Vesna Tours © 2014 | Všechna práva vyhrazena | Apartmány Chorvatsko 2023 | Webhosting a design COLOR Studio